Kępicki samorząd właśnie kończy realizację ponad trzyletniego projektu, który był dofinansowany kwotą ponad trzech milionów złotych.
- Celem projektu jest ochrona bioróżnorodności ekologicznej, poprzez eliminację inwazyjnych gatunków obcych tj. barszczu Sosnowskiego, nawłoci kanadyjskiej oraz rdestowca ostrokończystego i promocję gatunków rodzimych – mówi Karolina Brzezińska – Ugorek, koordynator projektu.
Przez ponad trzy lata jego trwania zlikwidowano na terenie Gmin Kępice i Kobylnica (która jest partnerem projektu) roślinność inwazyjną, występującą na obszarze objętym projektem.
Już w najbliższy czwartek, zapraszamy na konferencję podsumowującą.
Dr hab,, prof. UP Zbigniew Sobisz przybliży problematykę roślinności inwazyjnej, która występuje na terenie Polski. O przebiegu realizacji projektu w Gminach Kępice i Kobylnica opowie jego koordynatorka – Karolina Brzezińska – Ugorek.
Z kolei Wiceburmistrz Maciej Chaberski zreferuje etapy działań kępickiego samorządu, w walce m.in. z barszczem Sosnowskiego.
Wykonawca prac terenowych, Krzysztof Senger (prezes Spółdzielni Socjalnej „Razem”) zwróci uwagę na praktyczne aspekty realizacji projektu.
Uczestnicy konferencji będą mogli obejrzeć premierowy pokaz filmu, opowiadającego o podjętych działaniach w tym zakresie, który został zrealizowany wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Konferencja odbędzie się 28 marca, w sali widowiskowej kępickiej biblioteki. Początek o godz. 9.
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców i osoby zainteresowane do udziału w spotkaniu. Będziecie Państwo mogli dowiedzieć się nie tyko o osiągniętych efektach, ale także wielu ciekawostek przyrodniczych – zachęca Karolina Brzezińska – Ugorek.