W ubiegłym roku w kępickiej bibliotece odbyło się spotkanie różnorodnych środowisk. Wzięli w nim udział ludzie kultury, przedstawiciele stowarzyszeń i działacze społeczni, czy oświatowi.
- Wtedy uznaliśmy, że w naszej gminie powinien powstać lokalny produkt kulinarny oraz strój, który nawiązywałby do charakteru naszej gminy, a jednocześnie podkreślał naszą otwartość i różnorodność – przypomina Marta Janas, szefowa biblioteki.
Dzięki zaangażowaniu kilku osób już powstały pierwsze projekty takiego stroju. Zarówno wersja męska jak i damska, została wykonana przez Lucynę Mielniczek, a w ich realizację włączyły się także Iwona Kujawska, Antonina Baj i Ewa Ziemianowicz.
Strój męski składa się m.in. z białej koszuli na stójce z długimi rękawami bogato wyszywanymi gałązkami dębu, zielonych prostych spodni, zielonej kamizelki robionej na drutach, bordowego pasa ozdobionego liśćmi dębu, brązowych pantofli męskich i czarnego kapelusza z zielonym plecionym otokiem.
Kobiecie przygotowano białą koszulę na stójce z długimi rękawami ozdobionymi gałązkami jarzębiny, zieloną spódnicę z ozdobną atłasową zieloną lamówką na dole, zieloną kamizelkę z ozdobnymi lamówkami, czarne czółenka, bordową chustkę na głowę z koronkową białą wypustką nad czołem, biały fartuszek z kieszonką, na której znajduje się mała gałązka jarzębiny, korale wykonane z uszytej tuby, do której włożone zostały kasztany.
Propozycje strojów wyeksponowane są w galerii ArtCafe.
- Zachęcamy mieszkańców, aby obejrzeli obecne projekty i zechcieli się podzielić sowimi opiniami. Chętnie uwzględnimy ciekawe uwagi, aby stroje jak najlepiej odzwierciedlały oczekiwania mieszkańców – zachęca Marta Janas.