Zadbaj o bezpieczeństwo i sprawdź komin przed sezonem grzewczym

15 października 2024 12:19

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto sprawdzić, czy nasz system ogrzewania jest w pełni sprawny. To nie tylko dobra praktyka, ale także obowiązek.

 
Przypominamy o przeprowadzeniu kontroli stanu technicznego przewodów kominowych.
 
Przepis art. 62 ust. 1 pkt 1) lit. c) Prawa budowlanego określa, że obiekty budowlane (np. domy jednorodzinne a także wielorodzinne) powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej m.in. na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
 
Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać:
1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
2) osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.
 
Od 18 września 2023 r. kominiarze mają obowiązek rezygnacji z papierowych raportów z inspekcji kominowych na rzecz elektronicznych, które muszą zostać dodane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Protokół z kontroli, który państwo powinni otrzymać, musi zostać sporządzony w formie cyfrowej w systemie CEEB. Z uwagi na powyższe, Krajowa Izba Kominiarzy ostrzega, iż przed zleceniem prac kominiarzowi, należy upewnić się czy może on sporządzić protokół cyfrowy. Sporządzenie i przekazanie państwu protokołu w formie tradycyjnej – papierowej, w świetle obowiązujących przepisów jest nieważne i będzie skutkowało wpisaniem państwa budynku jako nieposiadającego obowiązkowej kontroli.
By zamówić przegląd kominiarski poprzez platformę CEEB: https://zone.gunb.gov.pl/pl/przeglad-kominowy
 
W przypadku budynków jednorodzinnych odpowiedzialność za stan komina spoczywa na właścicielach, którzy mają możliwość samodzielnego czyszczenia przewodów kominowych, jednak nie oznacza to że można samodzielnie przeprowadzić inspekcję komina, jeśli nie ma się niezbędnych kwalifikacji oraz doświadczenia w tej dziedzinie. Tylko specjalista w dziedzinie kominiarstwa może zapewnić, że kontrola została wykonana prawidłowo i dokładnie, a systemy odprowadzania dymu, spalin i wentylacji nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców budynku.
 
Obecnie również powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może ograniczyć się do kontroli protokołów cyfrowych, czyli sprawdzić CEEB. Jeśli z analizy bazy danych wynika, że właściciel czy zarządca nieruchomości nie zrealizował obowiązkowej kontroli kominowej — co potwierdzi brak e-protokołu z terminowej inspekcji przeprowadzonej przez kominiarza — może być na taką osobę nałożony mandat w kwocie do 500 zł.
 
Obowiązujące obecnie przepisy wymagają, aby przeglądy kominiarskie przeprowadzać co najmniej raz do roku. Jednak coroczny przegląd to w wielu przypadkach nie wszystko. Zgodnie bowiem z regulacjami dotyczącymi ochrony przed pożarem, istnieje konieczność regularnego usuwania zabrudzeń z przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych.
 
Dla budynków mieszkalnych wyznaczono następujący harmonogram czyszczeń:
— dla przewodów związanych z paleniskami opalanymi paliwem stałym — raz na kwartał
— dla przewodów związanych z paleniskami na paliwo gazowe i płynne — dwa razy w roku
— dla przewodów wentylacyjnych — raz do roku.
 
Jednocześnie informujemy, iż zdarzają się przypadki wystawiania protokołu z przeglądu przewodów kominowych w nieobowiązującej już formie papierowej oraz pobierania opłaty za taką usługę, co w świetle obowiązujących przepisów jest wyłudzeniem. W przypadku gdy spotkają się państwo z kominiarzem świadczącym usługi w dotychczasowej formie sugerujemy rezygnację z jego usług oraz powiadomienia najbliższego posterunku Policji.
 
Informacje ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: