Racjonalne odżywianie i gotowanie bez nudy. Ciekawe warsztaty kulinarne.
„Zamiast wyrzucania lepsza wymiana” – to nazwa warsztatów, które były realizowane w sierpniu w Gminie Kępice. – Chodzi o promowanie idei „zero waste”, dlatego warsztaty polegały na nauce gospodarowania jedzeniem, aby nie marnować produktów – wyjaśnia Joanna Kołodzejczak z Urzędu Miejskiego w Kępicach
W ramach projektu pn. „Zamiast wyrzucania lepsza wymiana”, odbyło się 8 warsztatów dotyczących zdrowego gotowania w grupach w różnym przedziale wiekowym. Poprowadził je znany kucharz i edukator gastronomiczny Waldemar Stachowski. – W trakcie zajęć poszerzaliśmy wiedzę uczestników w zakresie zdrowego stylu życia poprzez właściwe i pełnowartościowe odżywianie. Ważnym aspektem poruszonym na naszych warsztatach, było racjonalne planowanie zakupów. Te wszystkie czynniki składają się na właściwe gospodarowanie żywnością – mówi Waldemar Stachowski.
Prowadzący zajęcia kulinarne starał się uczulić uczestników warsztatów, aby czytali etykiety na produktach spożywczych, sprawdzali daty ważności, a w szczególności zwracali uwagę na ich skład. – Unikajmy produktów wysoko przetworzonych, które zwykle mają dużo chemicznych dodatków – uczulał edukator.
Filozofia ZERO WASTE zakłada maksymalne obniżenie generowania odpadów kulinarnych zaczynając od prawidłowego gospodarowania jedzeniem, sięganie po produkty z recyklingu oraz unikanie opakowań jednorazowych.
Kolejnym elementem projektu była również organizacja wystawy garażowej, która odbyła się w dniu 21.10.2022 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kępice. Mieszkańcy na specjalnym stanowisku mogli sprzedawać lub wymieniać się różnymi rzeczami z sąsiadami. Dzięki takiemu przedsięwzięciu, można było w okazyjnej cenie nabyć unikalne przedmioty.
Projekt pn. „Zamiast wyrzucania lepsza wymiana” jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach konkursu na zadania z zakresu edukacji ekologicznej dla województwa pomorskiego (edycja 2022).
Kwota kosztów kwalifikowalnych zadania: 12 300,00 zł
Dotacja z WFOŚiGW w Gdańsku w wysokości: 10 000,00 zł