Pamiętajmy o ważnym obowiązku

11 lutego 2022 7:55

Właściciele psów mają obowiązek szczepienia ich przeciwko wściekliźnie. Konsekwencje zaniedbań są dotkliwe!

Wścieklizna to skrajnie niebezpieczna choroba zakaźna zwierząt, mogąca przenosić się na człowieka i prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. – Na właścicielach psów ciąży ważny obowiązek ich szczepienia. Skutkiem zaniedbania w tym zakresie może być śmierć nie tylko zwierzęcia, ale też człowieka – przypomina Radosław Waszkiewicz z Centrum Adopcyjnego dla Zwierząt w Obłężu. Posiadacze psów są obowiązani do ich zaszczepienia przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 m-ca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 m-cy. Tak mówi ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Choroba przebiega z objawami zapalenia mózgu i rdzenia, prowadząc nieuchronnie do śmierci. Jest przenoszona  na człowieka wraz ze śliną chorego na wściekliznę zwierzęcia. Kontakt z chorym zwierzęciem grozi zawsze poważnymi konsekwencjami. – Mieszkamy na terenach bardzo zalesionych, więc mamy częsty kontakt z dzikimi zwierzętami. Lisy są najczęstszym nosicielem wścieklizny, a bardzo często zbliżają się do naszych domostw. Wystarczy pozostawienie odchodów na podwórku, aby narazić psa czy kota na zainfekowanie – wyjaśnia Waszkiewicz. Choroba wywołuje olbrzymi ból, pojawiają się zaburzenia neurologiczne, a w konsekwencji śmierć. Pamiętać należy, że terapia u człowieka jest bolesna i polega na przyjęciu serii zastrzyków.

Po wykonaniu szczepienia, właściciel otrzymuje stosowne zaświadczenie. Pamiętać należy, że obowiązek szczepienia może podlegać kontroli. – Każdy właściciel psa powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest grzywną, o czym mówi art 85 ust. 1a tej ustawy – informuje Jakub Bagiński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

Po wykonanym szczepieniu właściciel otrzymuje od lekarza weterynarii zaświadczenie lub wpis do paszportu, które są potwierdzeniem wypełniania obowiązku np. podczas kontroli Policji. – Pamiętajmy, że to właściciele są odpowiedzialni za zachowanie swoich czworonogów, a w przypadku niezaszczepienia psa, który później kogoś ugryzie możemy ponieść surowe konsekwencje – uczula sierż. szt. Jakub Bagiński.

Do 19 lutego w poszczególnych miejscowościach naszej gminy, trwa akcja szczepień. Koszt szczepienia to zaledwie 35 złotych. Link to harmonogramów: 

W każdej chwili można umówić się także na wizytę u dowolnego weterynarza lub skontaktować się z Centrum Adopcyjnym dla Zwierząt w Obłężu.

Galeria