Zwalczanie barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Kępice Ochrona bioróżnorodności

Od 2016 r. Gmina Kępice realizuje projekt pn. „Ochrona rodzimej przyrody przed inwazją barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Kępice”, współfinansowany ze środków EFRR, w Ramach RPO WP 2014-2020. Zadanie realizowane jest przy współpracy WFOŚiGW w Gdańsku oraz Nadleśnictwa Warcino.

Barszcz Sosnowskiego należy do gatunków obcych inwazyjnych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić rodzimym gatunkom i siedliskom przyrodniczym –

 

Prace związane  z eliminacją tej rośliny z terenu Gminy rozłożone zostały na okres 5 lat tj. od 2016 do października 2020 r. W tym okresie, co roku wykonywanych jest siedem zabiegów zwalczania barszczu – cztery metodą chemiczną oraz trzy metodą mechaniczną.

Informacje o projekcie wraz z raportami rocznymi są dostępne na stronie internetowej:

Liczba stanowisk barszczu Sosnowskiego w Polsce co roku wzrasta. Rośliny te cechują się znakomitą zdolnością regeneracji, szybko się rozmnażają i są odporne na działanie wielu herbicydów. Do tego dochodzi duża liczba wytwarzanych nasion, które zachowują zdolność do kiełkowania nawet przez kilka lat! To wszystko sprawia, że zwalczanie tej rośliny jest bardzo trudne i wymaga systematycznych działań prowadzonych przez długi czas.

Jeśli zauważymy na swojej działce barszcz Sosnowskiego, możemy zwalczyć roślinę przecinając korzeń ostrym szpadlem – pamiętając o zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Ważnym jest, aby nie dopuścić do wytworzenia kwiatostanów. Pojedynczy osobnik jest w stanie wytworzyć średnio 30 000 sztuk nasion (kontakt z nimi również może powodować oparzenia), które rozsiewane przez wiatr i wodę są źródłem inwazji na kolejne tereny.

Gatunki obce inwazyjne stanowią jedno z największych zagrożeń dla bioróżnorodności.

Artykuł:

  – do ściągnięcia w formacie PDF

Więcej na